MAFIA hat geschrieben:Play-offs – Main path
Time: 14:10 CET
Number of teams involved: 34 (5 directly, 27 through the UEFA Europa Conference League third qualifying round main path and 2 through the UEFA Europa League third qualifying round main path)
Number of seeded teams: 17
Number of matches: 2 x 17
Matchdays: 24 and 31 August 2023
Kick-off times to be announced by: 11 August 2023 (first and second legs)
Conditions of the draw
In accordance with paragraphs 13.03 and 13.04 of the Regulations of the UEFA Europa Conference League 2023/24, the UEFA administration seeds clubs for the play-off draw based on the club rankings established at the beginning of the season and the principles set by the Club Competitions Committee.
The 34 teams (five that enter the competition at this stage, 27 that enter through the third qualifying round of the UEFA Europa Conference League main path and two that enter through the UEFA Europa League third qualifying round main path) are divided into three groups of eight teams (Groups 1 to 3) and one group of ten teams (Group 4).
Within each of the four groups, the teams are divided into an equal number of seeded and unseeded teams.
Teams from the same association must not be drawn against each other.
If any club in a third qualifying round match has a coefficient that would entitle it to be seeded for the play-off draw, the winner of that match is automatically seeded for the draw.
Any changes of date and fixture reversals will be communicated in writing to the clubs and national associations tomorrow, 8 August, by 18:00 CET.
Groupings
Group 1
Seeded
1: Eintracht Frankfurt (GER)
2: Fenerbahçe SK (TUR) / NK Maribor (SVN)
3: Omonoia FC (CYP) / FC Midtjylland (DEN)
4: FK Bodø/Glimt (NOR) / FC Pyunik (ARM)
Unseeded
5: Hapoel Beer-Sheva FC (ISR) / PFC Levski Sofia (BUL)
6: FC Twente (NED) / Riga FC (LVA)
7: Legia Warszawa (POL) / FK Austria Wien (AUT)
8: Sepsi OSK Sfantu Gheorghe (ROU) / FC Aktobe (KAZ)
Group 2
Seeded
1: KAA Gent (BEL) / MKS Pogoń Szczecin (POL)
2: Aris Thessaloniki FC (GRE) / FC Dynamo Kyiv (UKR)
3: LOSC Lille (FRA)
4: FC Viktoria Plzeň (CZE) / Gzira United FC (MLT)
Unseeded
5: FC Dila Gori (GEO) / APOEL FC (CYP)
6: Beşiktaş JK (TUR) / Neftçi PFK (AZE)
7: B36 Tórshavn (FRO) / HNK Rijeka (CRO)
8: FC Tobol Kostanay (KAZ) / Derry City FC (IRL)
Group 3
Seeded
1: SK Slavia Praha (CZE) / SC Dnipro-1 (UKR)
2: FC Santa Coloma (AND) / AZ Alkmaar (NED)
3: Olympiacos FC (GRE) / KRC Genk (BEL)
4: Aston Villa FC (ENG)
Unseeded
5: KKS Lech Poznań (POL) / FC Spartak Trnava (SVK)
6: FC Arouca (POR) / SK Brann (NOR)
7: Adana Demirspor (TUR) / NK Osijek (CRO)
8: Hibernian FC (SCO) / FC Luzern (SUI)
Group 4
Seeded
1: Club Brugge (BEL) / KA Akureyri (ISL)
2: Sabah (AZE) / FK Partizan (SRB)
3: HNK Hajduk Split (CRO) / PAOK FC (GRE)
4: AEK Larnaca FC (CYP) / Maccabi Tel-Aviv FC (ISR)
5: ACF Fiorentina (ITA)
Unseeded
6: CA Osasuna (ESP)
7: SK Rapid Wien (AUT) / Debreceni VSC (HUN)
8: Fotbal Club FCSB (ROU) / FC Nordsjælland (DEN)
9: Rosenborg BK (NOR) / Heart of Midlothian FC (SCO)
10: NK Celje (SVN) / FC Neman Grodno (BLR)
Draw procedure
Groups 1 to 3
All the clubs in each of the three groups are randomly assigned a number: 1 to 4 for the seeded teams and 5 to 8 for the unseeded teams.
Three bowls are prepared for the draw, with the balls containing the numbers for the seeded and unseeded teams for Groups 1 to 3 placed in the correspondingly marked bowls.
One ball is taken from each of those bowls and placed in the third empty central bowl, where they are shuffled. The number shown from the first ball drawn from this bowl indicates the home teams of the first pairing of all three groups, and they will play against the teams indicated by the number of the ball drawn second from this bowl.
For example, if the first ball drawn contains the number 2 and the second the number 8, the clubs that have been assigned the numbers 2 and 8 in each of the three groups will play each other. The first ball drawn, here containing the number 2, designates the home team for the first leg in all three ties.
The same procedure is carried out with the remaining balls to complete the pairings of these three groups.
Group 4
The procedure for this group is exactly the same as above, with the only difference being that the seeded teams are assigned numbers 1 to 5 and the unseeded teams assigned numbers 6 to 10.